Genel

E-Ticaret işinde e-posta pazarlamasıyla potansiyel müşterilere ulaşmanın yolları

E-posta pazarlaması direk olan kullanıcı veya alıcıya ulaşmak isteyenlerin tercih ettiği dijital pazarlamada yönetimidir. E-posta pazarlaması uzun yıllardır kullanılan bir yöntem olsa da maliyetinin düşük olması ve yüksek dönüşüm oranı nedeniyle firmalar tarafından tercih edilmeye devam etmektedir.
Sosyal medyada var olmak tüm markalar açısından büyük önem taşımaktadır. Sosyal ağların sahip olduğu kullanıcılardan yararlanabilmek için dijital pazarlama faaliyetlerinin sosyal medyayla bağlantısının olması çok önemlidir. E-postalarınızda; Facebook, Twitter, Instagram ve Google+ gibi sosyal medya hesaplarınızın bağlantılarının bulunması, kullanıcıların sosyal medyada da sizi takip etmesini sağlamaktadır.
Online alışverişte mobil cihaz kullanımı gittikçe artmaktadır. Alıcılar genellikle, e-postlarını mobil cihazlarından okumayı tercih etmektedir.
E-posta pazarlamasında izinsiz e-posta gönderimi, etik olmayan bir yöntem olarak görülmektedir. Hedef kitlenizde yer almayan ve e-ticaret sitenizi bilmeyen kullanıcılara gönderdiğiniz e-postalar, sahip olduğunuz siteye müşteri kazandırma konusunda faydalı olmayacaktır. Dijital pazarlama faaliyetlerinizi sizinle iletişim içerisinde olan bağınızın bulunduğu müşterilerden oluşturmanız hem etik açısından hem de daha etkili sonuç alabilme açısından daha faydalı olacaktır.
Alıcıların satın alma durumlarına göre e-postalarınızı kişiselleştirmeniz e-posta pazarlamasının avantajı olabilmektedir. Alıcıların, satın alma verileri hakkında, internet araçları aracılığıyla kolaylıkla bilgi edinilebilmektedir. Bu bilgiler ışığında müşteriye özel oluşturulan e-postalar kullanıcıların ilgisini çekebilmektedir. Fiziksel mağaza ve aynı zamanda online olan firmalar için ise pazarlama hem online hem de mağazada fiziken bulunarak alımlardaki müşterileri hedeflemek ve değerlendirmek gerekmektedir.
Yeni müşteri kazanmak kadar mevcut müşterileri de elde tutmak gerekmektedir. Özellikle rekabet oranı yüksek bir pazar hedefleniyorsa pazarlama bütçesi, müşteri sadakati ve bağlılığını artırmak amacıyla düzenlenecek faaliyetlere de zaman ayırmak yerinde bir karar olacaktır. Mevcut müşterileri ile iletişimi korumak ve iletişimi sürdürmek için düzenli olarak e-bülten yayınlamak buna bir örnek teşkil edebilir.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× ExtraDepo Whatsapp