Genel

EK İŞ OLARAK E-TİCARET NASIL YAPILIR?

Birçok insan kendi işinin yanı sıra ek gelir sağlamak amacıyla iş kurmak veya e-ticarete girme yolunu seçmektedir. Ancak bu işe atılım yapabilmek için paraya yani maddi özgürlüğe ihtiyaç vardır. Çünkü ek işinizi oturtacağınız sürede maddi açıdan rahat konumda olmanız sizi daha rahat hissettirecek aynı zamanda ek iş veya e-ticaret atılımınızda sizi daha hedefe yönelik çalıştıracaktır. Ayrıca ek iş veya e-ticaret atılımınızın olumsuz neticelenmesi sonucunda maddi açıdan zorluğa girmemenizi sağlayacaktır.
Öncelikle maddi imkanlarınızı uygun duruma getirip ardından ek iş olarak e-ticarete girmek için iyi bir fikir bulmalısınız. İnternetten ne satacağınıza karar vermediğinizde bunu idame ettirecek zamanınız olup olmadığını, günlük işinizden sonra kalan vakitlerinizi bu işe ayırmanız gerekeceğini bilmelisiniz. Online mağazalarda 7/24 erişim durumu söz konusudur. Bu nedenle müşterilere günün her saati hizmet verme hususunu karşılamanız gerekmektedir. Ardından sipariş edilen ürünlerin paketlenme, kargolanma aşaması gelmektedir. Bu aşamayı ister kendiniz ister anlaştığınız bir tedarikçi ile halledebilirsiniz, Her türlü stok durumunu iyi kontrol etmelisiniz. Ayrıca müşterilerle doğru iletişim herhangi bir yanlışlık yapılmaması açısından da önem teşkil etmektedir.
Bütün bu işlerle uğraşmanın yanı sıra sosyal hayatınıza da vakit ayırmanız gerekecektir. Yoğun tempo nedeniyle ailenize ya da sevdiklerinize vakit ayıramadığınız için sosyal hayattan uzaklaşabilme ihtimaliniz bulunmaktadır. Bu durumu iyi dengeleyebilmek adına gerekli disipline sahip olmanız gerekmektedir. İş planınızı ve ek işe ayırmanız gereken zamanı iyi bir şekilde planlayarak hayatınızı sorunsuz yürütebilirsiniz.
İnternet üzerinden satacağınız ürün veya ürünlere karar verdikten sonra stratejik bir şekilde plan yapmalısınız. İş planı yaptıktan sonra yavaş ve sağlam adımlarla ilerlemek doğru ve net sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır. İş planı yapıldıktan sonra sırası ile aşamaları tamamlandığınızı ve işin ortaya çıkmaya başladığını göreceksiniz ve böylelikle motivasyonunuz ile motivasyonunuzun yanı sıra başarınız da artacaktır.
Bu işleri yürütebileceğiniz bir site kurmalısınız. Duruma göre kendiniz site yapabiliyorsanız siteyi ister kendiniz isterseniz de hazır e-ticaret paketlerinden faydalanabilirsiniz. Kendi bütçe, imkan ve iş içeriğine göre istediğiniz siteyi oluşturabilirsiniz. İşinizi yürüteceğiniz siteniz oluştuğunda tedarikçilerle anlaşarak ürünleri sitenize yerleştirdiğinizde ayrıca reklam bütçesi ayırın. Öncelikle olarak çevrenizdekilere, tanıdıklarınıza işi duyurmalısınız. Onlardan da sizin tanıtımınızı kendi tanıdıkları ve çevresi ile paylaşmasını istemelisiniz. Ancak daha hızlı ilerleme kaydetmek isterseniz sosyal medyayı aktif kullanmalısınız. Düşük meblağ karlığı reklam yaparak kitlelere daha hızlı ulaşım sağlayabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× ExtraDepo Whatsapp