Genel

E-Ticarette Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

E-ticaret sitesinden alışverişte kredi kartı güvenliği sağlama, internet üzerinden alışveriş yapan milyonlarca kullanıcıyı yakından ilgilendiren bir konudur. Online platformda gerçekleştirilen ödeme işlemlerinde fiziksel bir gözlem söz konusu olmadığı için, e-ticarette kredi kartı güvenliği için gerekli olan birtakım kriterlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Kredi kartı bilgilerinin kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesi riski, tüketicileri e-ticaret sitesini kullanma konusunda olumsuz etkileyeceğinden, özellikle e-ticaret işletmelerinin gerekli güvenlik sistemlerini mutlaka devreye sokmaya özen göstermeleri önemlidir.
Tüketicilerin bir e-ticaret sitesinde kredi kartı ile güvenli bir şekilde ödeme yapabilmeleri için gerekli altyapının ve güvenlik planlamalarının yapılmış olması gerekmektedir. Dolayısıyla e-ticaret sitesinde kredi kartı ile yapılan ödemelerde üst seviyede güvenlik sisteminin kurulması için gerekli olan birtakım kriterler bulunmaktadır. Bunlar;
E-ticaret sitesinin sayısal sertifikalara sahip olması
E-ticaret sitesinin SSL Güvenlik Katmanı’na sahip olması
E-ticaret sitesinin güvenlik duvarlarına sahip olması
E-Ticarette Sayısal Sertifikalar
E-ticaret sitelerinde sayısal sertifikalar, internet üzerinden herhangi bir alışveriş yapılacak olan sitenin gerçek ve orijinal site olduğunun göstergesidir. Bu sayede tüketiciler, alışveriş yapacakları sitenin bir kopya site olmadığı ve gerçek kuruluş olduğunun farkına varabilmektedir. Sayısal sertifikalar adı verilen bu güvenlik altyapıları ayrıca kredi kartı bilgilerinin de kötü amaçlı kişilerin eline geçmesini engelleme özelliğine sahiptir. E-ticaret sitesinin güvenilir hizmet sunmak için sahip olması gereken sayısal sertifikalar, uluslararası sertifika kuruluşlarından alınır ve kuruluşun özel anahtarı ile imzalanmaktadır.
E-Ticarette SSL Güvenlik Katmanı
E-ticaret sitelerinde SSL Güvenlik Katmanı, bir alışveriş sitesinde müşteri bilgilerinin en güvenli ortamda iletilmesini sağlamaktadır. SSL (Secure Socket Layer), Netscape şirketi tarafından geliştirilmiş, network üzerindeki bilgi transferinin güvenli ve gizli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan güvenlik protokolüdür.
Kredi kartı bilgilerinin korunmasında çok önemli bir görev üstlenen SSL, tüketiciye ait kredi kartı bilgilerinin sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla bu güvenlik katmanı sayesinde, internet üzerinden kredi kartı ile ödeme yapacak tüketicinin kart bilgileri, otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir.
E-Ticarette Güvenlik Duvarları
E-ticaret sitesinin güvenlik duvarı, internet ile yerel ağ arasındaki iletişimin ne kadar güvenilir olduğunun bir göstergesidir. Dolayısıyla e-ticaret sitesinde tüketicilerin kredi kartı bilgilerini riske edebilecek virüslerden kurtulmak için bu tür güvenlik duvarlarına ihtiyaç duyulmaktadır. E-ticarette kredi kartı güvenliği konusunda işletmelerin bu üç farklı güvenlik altyapısına mutlaka gereken önemi vermeleri gerekmektedir.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× ExtraDepo Whatsapp