Genel

E- TİCARETTE DEPONUN ÖNEMİ NEDİR ?

E-ticaret yapanların veya yapmayı düşünenlerin bilmesi gereken adımlardan bir tanesi depolama alanıdır. Bunun nedeni, depo yönetimi ne kadar doğru ise başarı oranının da o derece etkilenmesidir. Deponun e-ticaret operasyonlarıyla uyumlu olması gerekmektedir. Çünkü bu müşteri memnuniyeti ve rekabetteki güç konusunda önemli rol oynar. Stokunuzda bulunmayan bir ürün bilgisi direkt olarak sipariş sonrasında ürünün tedarik süresini uzatacağından dolayı bu müşteri memnuniyetsizliği sağlayacak ve dolayısı ile marka için iyi olmayacaktır. Depo yönetiminde birm fiyatlarının belirlenmesi ise, depo yönetiminin önemli noktasıdır.
E-ticaret, ürün ve mal hacminin büyük olması nedeniyle depo gereksinimini de beraber getirmektedir.

 • Ürün stoklarının yönetimi,
 • Ürünlerin bir arada bulunması,
 • Envartesin yapılması
 • Stok değerlendirilmeleri gibi şeyler ancak depo kullanımı ile mümkün olmaktadır.
  Kısaca açıklamak gerekirse; ürünler seçildikten ve satış platformu kurulduktan sonra yapılması gereken ilk unsur, ürünleri muhafaza edecek bir depo bulmaktır. Ürün stoklarına yeterli olacak depo, sağlıklı ürün ve stok yönetiminin yanı sıra sürekli olarak ürün akışını da sağlayacaktır.
  Deponun büyüklüğü ve kullanım özellikleri kadar konumu da önemlidir. Deponun konumu kargo şirketlerine yakın ve kolay ulaşılabilir lokasyonda bulunmalıdır.
  E-ticarette ve lojistik sistemlerinde Depo Yönetiminin sürekli ve istenilen düzeyde olması fazlasıyla önemlidir.Lojistik sistemlerinde çok önem verilmeyen ve bu alan üzerinde ciddi bir çalışma yapılmadığı takdirde, e-ticaret yapan firma ve kuruluşların uzun vadede ciddi sorunlarla karşılaşabilmesi çok yüksek bir ihtimaldir. Bu sorunların en başında ise elbette ki müşterilerin memnuniyetsiz kalmaları gelmektedir. Böylelikle firmanın saygınlığını yitirmesi, satışlarının azalması ve müşteri kaybı gibi geri dönüşü olmayan ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır.
  Bu nedenle e-ticaret firmaları için bu alanda profesyonel açıdan Depo yönetimi yapmaları çok önemlidir.
  Tüm bunlara ek olarak deponuzun kapasitesinden daha fazla bir ürün siparişi vermek tüm depo alanınızda büyük bir karmaşaya ve sıkışıklığa neden olur. Böyle bir durumda ise stokların karışmasına, müşterilerin isimlerinin karışmasına ve ürünlerin depo düzeninin bozulmasına sebep olabilir. Bu nedenle tüm Depo Yönetimi departmanı çalışanları, yöneticileri ve diğer çalışanlar birbirleri ile senkronize bir şekilde çalışmalarını yürütmeleri gerekir. E-ticaret yapan firmaların sürekliliğini ve düzenini sağlayan en büyük etkenlerden birisidir Depo Yönetimi.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× ExtraDepo Whatsapp