Genel

E-ihracat’ta Dikkat Edilmesi Gereken Adımlar Nelerdir?

E-ihracat sektöründe dikkat edilmesi gereken noktalar, son dönemde ticaret ile uğraşan kişilerin üzerinde en çok durduğu konuların başında gelmektedir. Özellikle halihazırda e-ticaret sitesi bulunan işletmelerin iştahını kabartan devlet destekleri ve primlerle yer almaya hazırlandıkları e-ihracat faaliyetlerinde dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Bu adımları gerektiği gibi atmayan pek çok e-ihracat şirketi, hiç beklemedikleri yerlerden sıkıntılar çekerek faaliyetlerinde çok sayıda olumsuzlukla karşılaşabilmektedir.
E-ihracat faaliyetlerinde yurt dışına satıl yaparken mutlaka üzerinde durulması önemli olan adımlara dikkat edilmelidir. Bu adımları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. E-ihracat Sitesini Özelleştirmek
  E-ihracat sitesinin özelleştirilmesi, mevcut durumda kullanılan e-ticaret sitesinden farklı olarak birtakım uygulamaların yapılmasını gerektirmektedir. Örneğin yurt dışında lokasyon bazlı tanıma sisteminin e-ihracat sitesinde mutlaka yer alması önemlidir. Böylelikle tüketiciler siteye girdiklerinde kendi ülkelerine özel tasarımla karşılaşmalıdır.
 2. E-ihracat Sitesine Dil Seçenekleri Eklemek
  E-ihracat sitesinin dil ayarları olması, tüketicilerin kendi dilinde rahatlıkla alışveriş yapabilmeleri için en önemli özelliktir. Bu sebeple e-ihracat sitesinde mutlaka kullanıcı tarafından ayarlanabilir dil seçenekleri bulunmalıdır.
 3. E-ihracat Sitesine Para Birimi Seçenekleri Eklemek
  E-ihracat sitesinde para birimi görüntülemesi, sitede yer alan ürün fiyatlarının, tüketicilerin mevcut ülkelerinde kullandıkları para birimi cinsinden olmasını sağlamaktadır. Bu sayede fiyatlar, site ziyaretçisinin hangi ülkeden bağlandığına göre farklı para birimlerinde gösterebilmelidir. Kur hesaplamasını yapabilen müşteriler daha satış odaklı bir alışveriş deneyimi yaşamaktadır.
 4. E-ihracat Sitesinde Fiyatlandırma Ayarlaması Yapmak
  E-ihracat sitesindeki ürün fiyatlarını ayarlamak, bu sektörde en kritik özelliklerden biri olarak öne çıkmaktadır. Yurt dışında faaliyet gösteren e-ihracat şirketlerinin yer aldıkları pazarın dinamiklerine uygun fiyatlandırma yapmaları önem teşkil etmektedir. Fiyatların yerel para biriminde gösterilmesinden farklı olarak ürünlerin o pazardaki değerlerine göre fiyatlandırılması yapılmalıdır.
 5. E-ihracat Sitesinin Lojistik Entegrasyonunu Yapmak
  E-ihracat sitesinin lojistik ağını kurmak, ürünleri satın alan tüketicilerin herhangi bir sorunla karşılaşmadan ürünleri tedarik etmesinde çok önemli bir görev üstlenmektedir. Faaliyet gösterilen yurt dışı pazarına uygun kargo seçeneklerinin belirlenmesi, ürünlerin Türkiye’deki depodan ya da yurt dışındaki depodan mı gönderileceğinin belirlenmesi ve kargolama süreçlerinin devamlı hazır bir halde tutulması lojistik entegrasyonun önemli aşamaları olmaktadır.
 6. E-ihracat Sitesinin SEO Desteğinin Yapılması
  E-ihracat sitesine SEO uygulaması yapmak, sitenin yurt dışında da kullanıcılar tarafından kolay erişilebilir ve devamlı göz önünde bulunan bir site olmasını sağlamaktadır. Bu sebeple e-ihracat faaliyetlerinde dikkat edilmesi gereken uygulamalar arasında mutlaka sitenin yurt dışına uygun bir şekilde SEO desteğine sahip olması önemlidir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir