E-İhracat Ne Kadar Kazandırır?

E-ihracat faaliyetlerinin getirisi, pek çok girişimci ve özellikle e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren firmalar tarafından mera konusu haline getirilmektedir. Son dönemde devlet destekli projeler ve teşvikler ile özellikle internet üzerinden ürün ve hizmet satışı yapan şirketler tarafından cazip bir faaliyet alanı konumuna erişen e-ihracat kazancı, şirketlerin bu alanda faaliyet göstermesinde de olumlu katkı sağlamaktadır.
TÜSİAD’ın Nisan ayında yayınlanan e-Ticaret Raporu’na göre Türkiye’nin e-ticaret hacmi 17,5 milyar TL yani yaklaşık 4 milyar Euro civarındadır. Bu rakamın Almanya’da 86 milyar, Fransa’da 82 milyar, Rusya’da ise 21 milyar Euro seviyelerinde olduğu görüldüğünde ülkemizin bu sektörde hala daha aşama kaydetmesi gerektiği görülmektedir. E-ticaret ve e-ihracat sektörünün giderek büyümesiyle bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerin de kazançları ciddi oranda artmaktadır.
E-İhracat Yaparak Nasıl Para Kazanılır?
E-ihracat yaparak para kazanmak için birbirinden farklı yöntemler bulunmaktadır. Oldukça geniş bir konu olmasına rağmen kısaca özetlemek gerekirse, pazaryerleri üzerinden ürün satışı gerçekleştirerek sahip olduğunuz markanızın ürünlerini yurt dışı pazarlarda satışa çıkarabilirsiniz.
Amazon başta olmak üzere bu alanda en güvenilir ve milyarlarca müşteriye hitap eden platformları tercih ederek, bu siteler üzerinde e-mağaza açıp e-ihracat gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır. Bu şekilde günümüzde e-ihracat yapan ve hatırı sayılır miktarda gelir elde eden pek çok Türk menşeili şirket bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Ebay, Walmart, Jet.com, Rakuten gibi sitelerde de mağaza açarak e-ihracattan ciddi paralar kazanabilirsiniz.
E-ihracat Sitesi Ne Kadar Kazandırır?
E-ihracat sitesi kurmanın getirisi de bu sektörde faaliyet gösterirken kendi web siteleri üzerinden satış gerçekleştirmek isteyen şirketler tarafından merak konusu haline getirilmektedir. Eğer e-ihracat sitesi kurup faaliyetlerinizi sürdürmek istiyorsanız, faaliyet göstereceğiniz pazardaki ülkelerin kendi ödeme sitemlerini sitenize entegre etmeniz gerekmektedir. Her ülkenin tüketicilerinin sahip olduğu ödeme dinamiklerine göre hareket ederseniz kazancınız da bu oranda artacaktır.
Örneğin Ortadoğu ülkelerine e-ihracat ile satış yapmak istiyorsanız mutlaka kapıda ödeme seçeneklerini sitenizde bulundurmanız gerekecektir. Çünkü bu ülkelerde online platformda gerçekleştirilen alışverişlerin büyük bir çoğunlu kapıda ödeme yöntemi ile sonuçlanmaktadır. Öte yandan Almanya’da e-ihracat ile pazar payına sahip olmak istiyorsanız sadece kredi kartı ile ödeme yöntemini sitenize entegre etmeniz yeterli olmayacaktır. Almanya’da online platformda alışveriş yapan tüketicilerin kredi kartı ile gerçekleştirdikleri alışverişler sadece %9 seviyesindedir. Dolayısıyla e-ihracat kazancı konusunda yüksek rakamlarını hedefliyorsanız alternatif ödeme yöntemlerini de mutlaka siteye entegre etmeniz gerekecektir.

Yorum Yok

Yorum gönder