E-İhracat Kimler İçin Uygundur?

E-ihracat sektörünün uygunluğu, öncelikle e-ticaret sektöründe faaliyetlerini sürdüren firmalar için kolaylıkla adapte olunabilen bir konudur. Günümüzde internet üzerinden ürün ya da hizmet satışı gerçekleştiren firmalar, e-ihracat için uygun sektörler içinde faaliyet gösteren şirketler arasında kabul edilmektedir. Halihazırda yurt içinde internet üzerinden ürün satışı yapan şirketler, e-ihracat için gerekli birtakım hususlara dikkat ederek, yurt dışındaki pazarlarda da faaliyet gösterebilme imkanına sahip olmaktadır.
E-ihracat sektörüne girmek isteyen pek çok girişimci, hangi iş sektörlerinde e-ihracat faaliyetlerini yönlendireceklerini merak etmektedir. E-ihracat, yurt dışına açılmak isteyen girişimcilerin, internet platformunu kullanarak çeşitli pazar yerleri ya da kendi web siteleri aracılığıyla ürünlerini tüketiciler ile buluşturmasıdır. B2C türü e-ticaret faaliyeti olarak da adlandırılan bu faaliyetlerde işletmelerin başarılı bir ticari süreç sonunda ciddi kazançlar sağlaması için dikkat edilmesi gereken bazı kriterler mevcuttur.
E-İhracat İçin Şirketleşme Gerekli Midir?
E-ihracat faaliyetlerinde şirketleşme mutlaka gerekli bir konudur fakat ilk başlarda e-ihracat yaparak kazanç sağlamanızda bu durum bir engel taşımamaktadır. E-ihracat yapabilmek için bir şirket sahibi olmanıza gerek bulunmamaktadır. Çünkü e-ihracat sektöründe faaliyet gösterebilmek için şirket sahibi olma zorunluluğu bulunmamaktadır.
Nitekim vergilendirme konusunda e-ihracat faaliyetlerinde birtakım önlemler alınmış olsa dahi yasalarda halen pek çok açığın bulunduğu bilinmektedir. Bu kapsamda şirketleşmeden de e-ihracat faaliyetlerinde aktif bir şekilde yer almak mümkündür. Ancak şirket olmadan e-ihracatta yer alınması durumunda hareket alanı çok kısıtlı olmaktadır. Çünkü satış hacmi genişlediği sürece, ihracat faaliyetlerinden ülkeye girecek para için kanıt gösterilmesi zorunlu olacaktır. Bu yüzden henüz küçük bir ticari faaliyet aşamasındayken şirket olma gibi bir ihtiyaç doğmasa da e-ihracattan çok yüksek meblağlar kazanmanız durumunda şirket adına hareket etmeniz zorunlu olmaktadır.
E-İhracat Alanında Hangi Sektör Büyüme Kaydetti?
E-ihracat alanında sektör büyümesi, anne/bebek ve çocuk tekstilinde 2 milyar dolarlık ihracat payı ile dünya liderliğine oynamaktadır. E-ihracat alanında anne/bebek ve çocuk ürünlerinin satışında son birkaç yılda 20 kat büyüme gösteren firmalar bulunmaktadır. Tekstil sektöründeki ihracat rakamlarına göre anne/bebek ve çocuk giyim sektörü e-ihracat alanında rekor büyümeye ulaşmıştır.
Avrupa’nın ikinci, dünyanın ise yedinci büyük giyim tedarikçisi olan Türkiye, ihracatta en önemli kalemlerinden birini oluşturan anne/bebek ve çocuk giyim sektöründe dünya liderliğine oynamaya devam etmektedir. Buna göre, e-ihracat için uygun sektörler arasında en başta anne/bebek ve çocuk giyim sektörü yer almaktadır.

Yorum Yok

Yorum gönder