Genel

Bir e-ticaret sitesinde mutlaka olması gereken özellikler nelerdir

Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan e-ticaret siteleri kullanıcılarına kolay ve zahmetsiz bir alışveriş deneyimi, sahibine ise aynı anda dünyanın her yerindeki potansiyel müşterilerine ulaşma imkânı tanımaktadır.
Geleneksel ticarette mağaza ne kadar önemliyse e-ticarette de internet sitesi o kadar önemlidir. Sitenin tasarımı yapılırken alıcının tercihleri ve sitenin nasıl daha kolay kullanabileceği göz önüne alınmalıdır. E-ticaret müşterilerinin kullanımı kolay sitelerden daha çok alışveriş yaptığı bir gerçektir. Sitenin müşterinin dikkatini çekecek şekilde dizaynı, görselliği alıcıyı site üzerinden alışveriş yapmaya yöneltebilme açısından önemlidir. Yine ürün kategorileri oluşturmak ziyaretçilerin aradıkları ürünü kolay ve hızlı bulmalarını sağlamaktadır. Bu işlem için site içerisinde ayrı bir arama butonu ekleyerek daha kolay ulaşım sağlayabilirsiniz. Yine sitede müşteri bilgileri kaydının tutulması daha sonra siteniz üzerinden başka bir zamanda alışveriş yapmak isteyen alıcının ödeme bilgilerini, adresini ve diğer bilgilerini tekrar tekrar girmek zorunda bırakmayacak ve yine büyük bir kolaylık sağlamış olacaktır.
E-ticaret sitesinde satış yapmak için alıcılara sunduğunuz bilgilerin doğru ve yeterli olması gerekmektedir. Ortaya konulan ürün ya da hizmetle ilgili açıklayıcı fotoğraflara, kullanım alanlarına, ürün tanımına yer verilmelidir. Müşteriler, satışı yapılan ürüne gerçekten ihtiyaç duyduğunu düşünürlerse satın almakta tereddüt etmeyeceklerdir. Bu nedenlerle müşterilerinize ürüne neden ihtiyacı olduklarını anlatabilecek şekilde yansıtmalar yapılırsa ve ihtiyaçları olduğuna inandırırsanız alım oranında artış olacaktır.
Ürün fotoğraflarının ürünü gerçekte olduğu gibi göstermesi gerekmektedir. Fotoğraflara yakınlaşma özelliği eklemekte ekstra avantaj sağlayacaktır. Alıcıların, ürüne dokunma ve hissetme ihtiyaçlarını karşılamış olacaksınız.
Alıcıların direkt olarak satıcı firma ya kuruluş ile iletişime geçebilecekleri herhangi bir soruları ya da sorunları olduğunda size hızlıca ulaşabileceklerini düşünmeleri ürünü satın almalarına destek sağlayacaktır.
E-ticaret sitesinde ürün özelliklerini, teslimat koşullarını detaylı bir şekilde belirtmelisiniz. Müşterilerin site üzerinden online ödeme yaparak ürünü tek tıkla ödemesi, kolay ödemesi müşterinin dikkatini çekebilecek olanak sağlar. Kolay ödeme sistemi sayesinde ziyaretçileri müşterilere dönüştürebilirsiniz.
E-ticaret sitesini ziyaret eden kullanıcılar ürün ya da hizmetler ile ilgili daha öncesinde alım yapan kişilerin yorumlarına, puanlamasına ve oylamalarına bakarak o ürünü alıp almama konusundaki kararsızlığını da gidererek bir neticeye varacak ve netlik kazanacaktır.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× ExtraDepo Whatsapp